A nyugati világ kitüntetett szerepet kap státusza miatt, az narratíváik hatással vannak az egész világra, ezért vigyázó szemeiket előszeretettel vetik rájuk a faji polgárháborúkra rejszoló rasszisták. Így az ember, amikor vitába száll, kénytelen utánanézni és tanulni adatokat. Ebből jön egy összeállítás.
Általános érvényű, észosztó megjegyzéseim a témával kapcsolatban:
- Történelmileg teljesen bevett gyakorlat volt a bevándorlás, szinte minden régebbi, híresebb ember életrajzánál az derül ki, hogy soknemzetiségű háttérrel rendelkezik szülei révén vagy akár ő maga is több országban élt, több nyelvet beszélt.
- A 21. században vagyunk, el kellene engedni ezt az etnicizáló világot, már nem releváns. Egyre gyakrabban találkozunk majd afrikainak tűnő japánnal, arabnak tűnő némettel, kínainak tűnő amerikaival... stb.
- Ha annyira zavar, hogy a leszármazottak esetleg megváltoztatják a kultúrát, akkor az értelemszerű megoldás nem kitiltani/kiirtani az "idegeneket", hanem nagyobb hangsúlyt fektetni a kirekesztés felszámolására, hiszen az akadályozza meg az integrációjukat.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
I. Belgium
- Belgium lakosságának durván harmadának nem belga felmenői vannak,
- ennek a harmadnak kb. a fele nem európai.
- A lakosság kb. 15%-a bevándorló,
- ennek kb. fele nem EU-s állampolgár.
- Az etnikai megoszlás: 75% belga, 3-4% marokkói, illetve 3% egyéb nem fehér
- A vallási megoszlás: 55% keresztény, 35% nem tartozik egyházhoz, 5% muszlim
- Brüsszel ennél színesebb, ott a lakosság 75%-a nem belga származású,
- 40%-a európán kívüli, főleg marokkói,
- ebből 30% afrikai
II. Egyesült Államok
- Az őslakos indiánok kb. 20 ezer éve érkeztek Amerikába Ázsiából, 4 millióan lehettek Észak-Amerikában az európaiak érkezésekor;
- A huszadik század közepére 0,2%-ra esett vissza az arányuk, ez mára visszakúszott 1% körüli értékre.
- Először természetesen fehér angolok érkeztek, majd írek és németek, végül dél- és kelet-európaiak; az ő arányuk kb. 40%;
- Érdekesség, hogy magyarok már a 1583-ban is jártak Amerikában Budai Parmenius István révén; nem végződött jól az út, a visszaúton a hajó elsüllyedt. A második fecske Haraszthy Ágoston földbirtokosvolt, aki 1840-ben elsőként telepedett le a magyarok közül Amerikában és az amerikai borászat egyik alapítója lett.
- Nagyobb számban először néhányezer 1848-as menekült érkezett, majd a kelet-európai hullámmal 6 - 700 ezer újabb magyar bevándorló a 19. század végén - 20. század elején. A fasiszta és kommunista diktatúrák szintén ösztönözték az emigrációt, aminek 1956 adott nagy löketet 40 ezer magyarral.
- A spanyolok révén kis túlzással hamarabb voltak afrikaiak Észak-Amerikában, mint angolok, de a 17. század elején már zajlott a rabszolgakereskedelem, amely egyre jobban intézményesült és faji alapúvá vált. A 18. század végére a lakosság már 20%-a volt fekete, ez a 20. század végére 10% alá esett, jelenleg 15%.
- A Fülöp-szigetekről a spanyolok révén már a 16. században érkeztek bevándorlók, nagyobb számban Kínából és Japánból a 19. században érkeztek csak munkások, amit jelentősen korlátoztak a 19. század végétől. Jelenleg kb. 5% az arányuk, főleg filippínók, kínaiak és indiaiak.
- A latinok aránya kb. 18%, értelemszerűen főleg Mexikóból.
Források: